Trasy skiturowe

Skituring w ostatnich latach zyskuje coraz to większe grono miłośników, choć sama dyscyplina to żadna nowość, a nawet można powiedzieć, że jest to powrót do korzeni narciarstwa. To bardzo wymagająca i multidyscyplinarna dziedzina, która łączy w sobie turystykę zimową, alpinizm, narciarstwo biegowe i zjazdowe.

 

Skitour to nic innego, jak zdobywanie na nartach nieprzygotowanych i niezagospodarowanych przez człowieka terenów górskich. W ramach wyprawy skiturowej podchodzi się na nartach w górę na wybrany szczyt lub grań, po to, by po jego zdobyciu zjechać tę trasę w dół. Cechą wyróżniającą skituring jest łatwość przystosowania sprzętu narciarskiego, odpowiednio do podejścia w górę lub szybkiego zjazdu na dziewiczym terenie.

 

Skituring w Korbielowie

Na miłośników narciarstwa wysokogórskiego czekają w Korbielowie doskonałe trasy skiturowe. Szczyt Pilska znajdujący się na wys. 1557 m n.p.m. to absolutnie obowiązkowy punkt do zdobycia. Zarówno z polskiego, jaki i słowackiego szczytu Pilska rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na:

  • Tatry
  • małą Fatrę
  • Beskidy

 

Wyprawę skiturową polecamy rozpocząć w Korbielowie Kamiennej przy stacji wyciągu krzesełkowego na Buczynkę. Pnąc się w górę miniemy kolejno Solsko, Halę Buczynkę i dotrzemy do płaju, który prowadzi dalej do Hali Miziowej.

 

Hala to doskonały punkt odpoczynku i punkt startowy do podejścia na polski i słowacki szczyt Pilska.

 

Sama trasa liczy ok 9 km i gwarantuje doskonałe widoki. Po wymagającym, stromym, ale jakże malowniczym podejściu, na narciarzy skiturowych czeka prawie godzinny freeridowy zjad prze las.

Realizacja: icube.pl