Tradycje regionalne

Letnie i zimowe atrakcje sportowe to nie wszystko. Spędzając urlop w Korbielowie będziesz także miał okazję zwiedzić lokalne obiekty historyczne i przyrodnicze. Korbielów starannie pielęgnuje swoje pasterskie tradycje, a korbielowski redyk na dobre zagościł w tradycji miejscowości.

 

Korbielowski redyk

Absolutnie wyjątkowym i niezwykle urokliwym wydarzeniem jest korbielowski redyk czyli wiosenny wypęd owiec na hale, w czasie którego będziesz mógł spotkać baców wyprowadzających owce na beskidzkie hale.

 

W beskidzkiej tradycji to właśnie bacowie odpowiadali za wypas owiec. Jednak rola baców nigdy nie ograniczała się do bycia pasterzem. Byli oni przede wszystkim gospodarzami, a gdy trzeba było nawet znachorami i czarodziejami. Cieszyli się ogromnym autorytetem. A ich życiowa mądrość i wytrwałość stawiana była za wzór mieszkańcom okolicznych wiosek.

 

Nikt tak dobrze jak baca nie poznał tajemnic ukrytych w górach. Dziesiątki lat doświadczenia górskiego wyrabiały w bacach szacunek wobec potęgi przyrody. Umiejętność radzenia sobie w obliczu zagrożeń życia w trudnych, wysokogórskich warunkach wzbudzała respekt wśród pasterzy, owczarzy i hulajników, którzy z nimi pracowali.

 

Wypas owiec to nie tylko widoki pięknych wschodów i zachodów słońca. To często praca w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Deszcz, wiatr czy mgła nie zwalniają z obowiązku wypasu owiec. Jak prawdziwy gospodarz, baca zawsze dba o życie i zdrowie ludzi, których ma pod opieką. Nieraz naraża życie w poszukiwaniu zagubionej owieczki. Każde bowiem istnienie oddane w opiekę bacy było przez niego otoczone opieką. Bacowie to także skarbnicy ludowych tradycji, których pielęgnowanie od dawien wpisane jest w naturę górali.

 

Góralski folklor

Jeżeli chciałbyś skosztować tradycyjnych wyrobów z mleka owczego, usłyszeć kapele ludowe, lokalną gwarę i przede wszystkim mieć okazję pożegnania baców wyprowadzających owce na hale… zapraszamy do Korbielowa.

Realizacja: icube.pl