Historia

Dlaczego Smagula? Poznaj historię nazwy chaty położonej w samym sercu Beskidów, która doskonale łączy tradycyjny góralski klimat z nowoczesnością.

 

 

Smagulowej nazwy nie znajdziesz na mapie Google. Dawnym właścicielem polany był Smagulowy i tak też potocznie określane były jego ziemie. Smagulowa polana trafiła do naszej rodziny kilkadziesiąt lat temu. Znający każdy najmniejszy zakątek Beskidu Żywieckiego Dziadek Somek wiedział, że ta lokalizacja jest absolutnie wyjątkowa. Urzekające swoim urokiem i widokami miejsce nigdy nie pozostawiało wątpliwości, że kiedyś powstanie tutaj prawdziwy dom, otwarty dla wszystkich wielbicieli górskiego krajobrazu.

 

Dzisiaj smagulową polanę ozdabiają bliźniaczo podobne domy, w których tradycyjny góralski klimat, łączy się z nowoczesnością. Wyżej położona Chata Smagula została zaprojektowana z myślą o turystach, którzy szukają wyjątkowego miejsca na mapie Korbielowa. To solidny dom budowany na fundamentach góralskich tradycji, szacunku dla potęgi przyrody, cementowany szczerą serdecznością.

 

 

Chata na wypasie

 

I nie ma w tym  stwierdzeniu przesadnej przechwałki.

 

Dom położony na granicy obszaru Natura2000. Powyżej domku rozpościera się obszar parku krajobrazowego, który objęty jest ochroną. Tutaj właśnie odbywa się beskidzki wypas owiec. A smagulową polanę przemierzają stada owiec w drodze na wyższe parte beskidzkich hal.

 

Do lat 80-tych XX w. stada krów, owiec i kóz były na stałe wpisane w krajobraz Beskidów. Obecnie widok wypasanych owiec należy do rzadkości, a to niestety może prowadzić do nieodwracalnych zmian w górskim ekosystemie.  Smagulowa polana to do dziś dnia miejsce upodobane przez owce wypasane na beskidzkich wzgórzach. Z odrobiną szczęścia wynajmując Chatę w maju lub październiku będziesz mógł spotkać stada pasterskie, które rozpoczynają swoją wędrówkę lub schodzą z wyższych partii gór.

 

 

Od Gospodarza słów kilka

 

 

 

Smagula to Twoje miejsce w Korbielowie. Przyjedź i przekonaj się!

 

Mój dom jest zawsze otwarty dla osób, które uwielbiają tradycyjne góralskie klimaty i podwyższony poziom adrenaliny. Jestem przekonany, że miłośnicy aktywnego wypoczynku na pewno się nie rozczarują.

 

Smagula to idealne miejsce na krótki weekendowy pobyt, jak i długi urlop. Zapraszam całe rodziny i grupy przyjaciół. Niezależnie od tego czy chcesz spędzić czas aktywnie, czy potrzebujesz chwili spokoju i relaksu, Chata Smagula ugości Cię najlepiej, jak tylko potrafi.

 

 

 

 

Oddaję do dyspozycji Gości połowę domu Smagula. W drugiej połowie domu mieszkam na stałe i i chętnie pomogę w organizacji atrakcji typu:

  • kulig z ogniskiem,
  • wycieczki na quadzie,
  • wycieczki na skuterze śnieżnym,
  • przejazdy samochodem terenowym,
  • szkolenie narciarskie,
  • szkolenia i jazda na mountainboardzie latem,
  • szkolenia i jazda na snowkite zimą,
  • jazda konna,
  • prowadzenie grup po szlakach turystycznych  po górach
  •  i wiele innych... 

 

Polecam to miejsce jako fan ekstremalnych sportów zimowych, ratownik GOPR,  instruktor narciarski i gospodarz domu.

 

 

Zapraszam,

Szymon /Somek/

Realizacja: icube.pl